Pas dasmës, ky çift amerikan bëri atë që shumë prej nesh e kanë ëndërruar gjithmonë

Kur Matt dhe Jessica Johnson u martuan, ata bënë diçka që asnjë nga miqtë dhe familja e tyre nuk e kishin pritur kurrë të bënin: ata shitën shtëpinë e tyre, hoqën dorë nga karriera e tyre e suksesshme si menaxher dhe specialist financiar dhe blenë një jaht të vogël.

Për gati katër vjet tani, ata po lundrojnë nëpër botë në shoqërinë e maces të tyre, George.

Duke jetuar me rreth 1.000 dollarë në muaj, ata kanë vizituar tashmë 16 vende, duke përfshirë Bahamas, Xhamajka, Kubë dhe Peru – dhe nuk kanë ndërmend të ndalojnë së shpejti. Historia e këtij çifti trim është vërtet frymëzuese.

‘Gjithçka filloi në vitin 2007’, kujton Xhesika. “Ne po bënim një pushim në Liqenin e Miçiganit dhe vura re që Matt po inspektonte varkat atje me shumë vëmendje”.

“Pastaj ai më shikoi dhe më tha: ‘Pra Jess, ne ose mund të blejmë një shtëpi ose të shpenzojmë të gjitha kursimet tona në një varkë. Si mendoni, cila është ideja më e mirë?’ Kështu vendosëm që duam të kalojmë verën në ujë”.

“Në qershor 2011, ne shitëm shtëpinë tonë. Ishte atëherë që ne e kuptuam se donim të bënim atë lloj udhëtimi që do të ndryshonte jetën tonë. Sa kohë do të zgjaste – 5, 6 vjet, ndoshta më shumë – nuk kishte shumë rëndësi”.

“Ne e morëm George në 2012. Është mirë që ai tani është anëtar i ekipit tonë. Gjatë stuhive ai gjithmonë arrin të qëndrojë në këmbë më mirë se ne”.

|Më parë, jeta jonë ishte pothuajse si një stereotip i ëndrrës amerikane – ne të dy shkuam në shkollë dhe më pas në universitet, u martuam, blemë një shtëpi dhe filluam karrierë të suksesshme”.

“Por më pas kuptuam se po humbnim kaq shumë kohë vetëm duke parë TV, duke mos bërë asgjë të vlefshme; nëse do të vazhdonim kështu, nuk do të kishim kurrë ndonjë përvojë të vërtetë, të paharrueshme për të parë kur të plakemi. Ne donim ta ndryshonim këtë – dhe e bëmë”.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*